Slovo starosty

Vážení občané, sousedé, přátelé.

V září slavíme narozeniny. Zámku Karlova Koruna je 300 let a oslavy s tím spojené jsou ukázkou nezměrného úsilí, energie a financí vložených rodinou Kinských dal Borgo do budoucna. Tradice a historie má své nezastupitelné místo při budování hodnot. Krásných 100 let od svého založení oslavil i tenisový oddíl v Chlumci nad Cidlinou. 76. ročník Klicperova Chlumce je skvělou příležitostí ke kulturnímu vyžití včetně Loutkobraní a čtyřicátému výročí loutkářů. S veškerou úctou a obdivem k lidem, kteří často nezištně tvoří a pořádají akce pro širokou veřejnost. Neničme a nekažme prosím dílo jiných, pokud kritika, tak objektivní a konstruktivní.

Při čtení ukázek nových knih v rámci Noci literatury jsme na radnici diskutovali s posluchači o indexu osobního štěstí ve spojení s životem v našem krásném městě. Stejně tak při setkání v Lučicích jsme vyslechli i zajímavé náměty, které se snažíme zpracovat.

Poděkování posílám Dechovému orchestru ZUŠ a Olešnickým mažoretkám za představení při setkání k Mezinárodnímu dni seniorů. Však ZUŠ organizuje největší setkání na galavečeru za 55 let. Na radnici jsme přivítali vzácnou návštěvu z mateřské školy a v knihovně posluchače univerzity třetího věku. Těší mě, že tvoříme město pro všechny generace.

Radost nám dělají sportovci. Národní mužstvo do 18 let se představilo vítězstvím nad USA ve fotbalovém turnaji Ježek Cup na místním skvěle připraveném stadionu. Ani naši zástupci se nechtějí nechat zahanbit těmito vzory a bodují napříč soutěžemi. Děvčata odehrála první úspěšná utkání ve volejbalové lize, následována ostatními kategoriemi všech věkových skupin. Zmínit je třeba i judo, hasičský sport, lukostřelbu, střelbu, florbal, box a mnohá další odvětví, která nevyjmenuji, ale rovnou vybrané oceníme za konkrétní úspěchy při tradičním vyhlášení reprezentantů v Klicperově domě. Senzační zprávou je další úspěch Olešnických mažoretek, se srdečným uvítáním přivezly titul MISTRŮ A VICEMISTRŮ EVROPY.

Povodí Labe renovuje nábřežní zeď u řeky Cidliny a město kolem dvora ZUŠ vymění zábradlí. Hasičská zbrojnice má krásný nový kabát včetně označení. Před radnici jsme nainstalovali elektronickou úřední desku tak, abychom ještě vylepšili a zrychlili informovanost pro veřejnost. Chodníky ke hřbitovu a na hřbitově se povedly. Již plánujeme další investice do rozpočtu. Místo mají i úspory energií a plánovaná fotovoltaika na vytipovaných veřejných budovách. Na základní škole se opravují okna a kolem zrekonstruovaného Říhova domu se ladí vše ke slavnostnímu otevření včetně zeleně. Stavbu navštívil i pan ministr Dvořák, se kterým jsme diskutovali o potřebách města a financování z připravovaných žádostí o dotace.

Zastupitelstvo město zrušilo po vášnivé debatě a nejednoznačných názorech vyhlášku omezující hazard.

Na Svazu měst a obcí byly představeny zamýšlené úspory v konsolidačním balíčku vlády a vzneseny připomínky. Pracujeme poctivě na věcech, které můžeme změnit k lepšímu.

Popřejme si, ať se nám tu společně dobře žije dnes i v budoucnu.

Mgr. Vladan Kárník, starosta města

Komentáře Facebook