Slovo starosty

Vážení spoluobčané, sousedé, přátelé,

se začátkem jara slavíme Mezinárodní den žen. Babičkám, maminkám, manželkám, dcerám a vlastně všem ženám děkujeme, že jsou tu pro nás.

Velkou radostí byl kulturní program v knihovně Od knížky k písničce za účasti široké veřejnosti.

V krásném prostředí Klicperova domu jsme přivítali nové malé občánky. Šesti holčičkám a dvanácti klukům jsme do kolébky popřáli hodně zdraví, štěstí a lásky svých nejbližších.

Setkávám se pravidelně s mnohými z vás a diskutujeme o udržitelném rozvoji města včetně územního plánování a sociální politiky. S tím souvisí i informační leták, s kontakty na sociální služby a úřad práce, distribuovaný do každé domovní schránky. Slouží v těžkých životních situacích nejen seniorům, kam se obrátit pro radu a pomoc.

Se zástupci společnosti zastavující území po Rezonanční pile a místními lékaři jsme probírali vhodnost rozšíření lékařských služeb včetně specialistů a třeba i zobrazovacích metod (rentgen, ultrazvuk). Bohužel jsme nyní odkázáni na zájem odborníků a jejich následné schválení pojišťovnami.

Při diskuzi s významnými zaměstnavateli jsme probírali možnosti vzájemné podpory a spolupráce včetně vylepšení chodu městského úřadu a významu propojení soukromé a veřejné sféry.

Děkujeme za pochopení při potížích se zaváděním trvalých známek na odpadní nádoby. Společně s platebním portálem umožní hrazení poplatků z pohodlí domova a odpadne tak nutnost každoroční návštěvy městského úřadu.

S odbornou firmou spolupracujeme na druhé etapě výměny svítidel veřejného osvětlení za úsporné led lampy a využití fotovoltaiky na veřejných budovách. Zároveň zpracováváme podklady pro podání žádosti o dotaci pro tato opatření snižující náklady na provozní výdaje.

Česká pošta nás informovala, že i přes náš nesouhlas bude centralizovat dodejnu zásilek. To znamená, že doručovatelky budou vyzvedávat balíčky v Novém Bydžově. Zároveň jsme byli ujištěni, že služby nebudou nijak omezeny.

V rámci krizového řízení jsem byl upozorněn na rizika v kraji. Od chování při povodních přes požáry nebo pandemii a znalost první pomoci jsou informace i

prevence k nezaplacení. Pro více informací doporučuji navštívit web https://www.hzscr.cz/ochrana-obyvatelstva.aspx.

Na zlepšení pořádku a bezpečí v našem městě stále pracujeme. Městská policie Chlumec nad Cidlinou v součinnosti s Policií ČR řeší již platné omezení tranzitu nákladních vozidel. Rada města odsouhlasila nákup mobilního zařízení pro měření rychlosti, které je tak možno provádět takřka nepřetržitě na předem vytipovaných místech. Také probíhá úprava dopravního značení na křižovatce U Staré brány, u Klicperova domu, na parkovišti u Lékárny v bývalém Okresním domě a při výjezdu hasičů u Penny Marketu.

Společně s plk. Jiřím Hamáčkem, mjr. Jiřím Tocháčkem a npor. Petrem Kalousem jsme vyznamenali nprap. Vladimíra Krahulce za 32 let služby u Policie ČR.

Nejvyšší soud zrušil rozsudek, který nařizoval radnici, aby zajistila pravidelný úklid listí padajícího na soukromou zahradu ze stromořadí na městském pozemku. Žalobu majitelů zahrady musí znovu projednat okresní soud.

Snad nás jarní slunce potěší na těle i na duši, při práci na zahradě nebo vycházkách v přírodě. Přeji dobrou náladu a radost ze života!

Mgr. Vladan Kárník, starosta města

Komentáře Facebook