Retailové centrum „nad kruhákem u lesa“

Na základě poptávky po stavebních pozemcích, probíhající výstavbě nových bytů a připravované další bytové výstavbě je třeba, aby město drželo s developery krok i ve výstavbě občanské vybavenosti. Snahou města je, aby na občanskou vybavenost přispěly v maximální míře i developerské firmy, prostřednictvím kterých, bytová výstavba probíhá.

Město se v současné době zabývá možností navýšení kapacity školských zařízení, a to jak mateřských školek, základní školy, školní jídelny, tak i zařízení pro volnočasové aktivity mládeže. Permanentně hledá možnosti jak ve městě rozšířit a zkvalitnit zdravotnické služby. Současně s tím se snaží svým občanům zajistit i podobný komfort v nakupování, jaký mají občané ve větších městech. Z toho důvodu město přivítalo nabídku developera, který je ochoten vlastním nákladem na pozemku, který koupil od města za tržní cenu (podpořenou znaleckým posudkem), postavit retailový park se skupinou obchodů, za kterými doposud museli naši občané dojíždět. Developer navíc na své náklady napojí celý areál na veřejné komunikace ve vlastnictví města tak, aby se občané dostali bezpečně k obchodům, aniž by museli použít motorové vozidlo, a to včetně vybudování veřejného osvětlení. Vzhledem k tomu, že město není investorem a ani na výstavbě nijak finančně neparticipuje, nemá zásadní vliv na strukturu obchodů, kterými bude retailový park obsazen. Věříme však, že developerem představená struktura obchodů a rozšíření sortimentu (potraviny, elektro, lékárna, potřeby pro domácnost, drogerie, občerstvení, zverimex, obuv, sport…) bude občanům vyhovovat. Na sociálních sítí probíhají debaty o potřebnosti nebo nepotřebnosti této investice. Podobné diskuze probíhaly i o vhodnosti výstavby PENNY marketu nebo prodejny Lidl a čas ukázal, že neumožnit jejich výstavbu v rámci konkurence a dostupnosti služeb by bylo chybou a určitě ne ve prospěch občanů města. Nechme i zde, aby čas ukázal oprávněnost nebo neoprávněnost tohoto investičního záměru.

V rámci diskuzí o připravované výstavbě retailového parku se objevují i návrhy, aby město postavilo krytý bazén, zimní stadión. Objektivně je nutno přiznat, že není problém za přispění úvěrů tato zařízení postavit, ale velkým problémem je ufinancovat jejich provoz v rámci městského rozpočtu. Tato zařízení jsou pro rozpočet města vždy vysoce ztrátová a je nezbytné ztrátu vždy z rozpočtu města dofinancovat, ale následně je nutné říci, která činnost města bude o tyto peníze krácena. Současně je třeba mít na paměti, že při velikosti našeho města by tato zařízení nenašla ani plného využití. Např. stotisícový Hradec Králové má dva kryté bazény (plavecký a rekreační). V přepočtu na počet obyvatel ve vztahu k našemu městu, by jich měl mít deset. Vzhledem k poloze našeho města, kdy máme v dojezdové vzdálenosti cca 35 minut bazén v Hradci Králové, Pardubicích, Kolíně, Lázních Bohdaneč, Nymburce, je těžko zdůvodnitelné stavět krytý bazén v Chlumci nad Cidlinou. Podobné je to se zimním stadiónem (Nový Bydžov, Hradec Králové, Pardubice, Kolín, Poděbrady, Nymburk).

Další otázkou je výstavba střední školy nebo lékařských zařízení. Učňovské obory cukráři a řezníci SŠTŘ Nový Bydžov sídlí v Nádražní ulici s možností rozšíření v areálu. Střední školy stát spíše slučuje, než by zřizoval nové. Rezervní území Na Bejkovce počítá v docházkové vzdálenosti z centra i s možností stavby školských zařízení, sportovišť a parku. Součástí projektované zástavby po Rezonanční pile je zdravotnické zařízení, smlouvy s lékaři a zavedení nových praxí řeší ovšem pojišťovny. Jednání dále probíhají.

Mgr. Vladan Kárník

Komentáře Facebook