Město Chlumec nad Cidlinou nabízí stavební parcely od 390 Kč/m² s kompletní infrastrukturou

Na nabídku v tomto duchu čekají Chlumečtí ale i přespolní, kteří by rádi bydleli v Chlumci n. C., již pěknou řadu roků a bohužel to vypadá, že ještě minimálně jednou tolik si asi počkají. Je pravdou, že v rámci územního plánování je na katastru Chlumce nad Cidlinou několik desítek hektarů určených právě k zástavbě rodinnými nebo bytovými domy, ale bohužel prakticky ani m², na kterém by se dalo skutečně stavět. Tento stav je opravdu alarmující a nebýt soukromých investorů, tak se v Chlumci n. C. nepostaví ani cihla. Pokud se nepodaří městu najít východisko, může se Chlumec n. C. již za pár let stát městem seniorů. Nic na tom nezmění ani současná probíhající rozsáhlá studie zastavitelnosti, která je sice z hlediska urbanistického rozvoje města nepostradatelná, ale pokud se nepodaří městu připravit stávající pozemky k reálné zástavbě, může tato studie, vzhledem k rychle se měnícím normám, být za pár let k ničemu.

Pozitivní zprávou je, že by již letos měla být k dispozici v ulici Palackého lokalita Krašov II (vedle domova pro seniory, směr na Olešnici) – celkem 16 stavebních parcel. V současné době probíhá realizace veškerých inženýrských sítí a s podporou města budování komunikace. Je pravdou, že předpokládaný termín dokončení jaro 2018 asi soukromý investor nestihne, nicméně je to asi jediná současná naděje na výstavbu. (Bližší info lze získat na mailu vysluni@post.cz, nebo www.exkluzivni-parcely-chlumec.cz). Dále v Chlumci n.C., konkrétně na Skalce, již několik let vzniká  lokalita zasíťovaných stavebních pozemků, které nabízí společnost STING. Zde se již několik let odsouvá termín realizace. Současný avizovaný termín 1. etapy je přelom roku 2019/2020. Budeme doufat, že se opět neposune a nestane se z této lokality tak trochu nekonečný příběh. (Bližší info na mailu zakaznicky.servis@rksting.cz, www.sreality.cz/detail/prodej/pozemek/bydleni/chlumec-nad-cidlinou-kladruby-/4120924508#img=0&fullscreen=false ).

Větším problémem v bydlení nadcházejících roků ovšem bude takřka exponenciálně stoupající cena bytů, která v kombinaci se zdražující úrokovou sazbou hypoték a více jak 20% spoluúčastí znamená především pro mladé rodiny nemožnost pořízení vlastního bydlení. Z tohoto důvodu by Chlumec nad Cidlinou měl podporovat takzvané startovací byty. Na vytvoření takových bytů se některým obcím podařilo získat až 90% evropské dotace. Je škoda, že mezi ně nepatří i naše město. Problematice nejen startovacích bytů, ale i sociálního bydlení především pro seniory je potřeba se neprodleně věnovat, pokud nechceme, aby se naše město přestalo rozvíjet, nebo dokonce vylidňovat. I v bytové politice, kde město dlouhodobě spí, se rýsuje záskok soukromého sektoru, a to realizace bytového domu v ulici Rooseveltově (naproti bývalému ČSAD směr k Lidlu). Bližší oficiální informace k tomuto bytovému domu nejsou zatím k dispozici. Mělo by se jednat o 3 bytové domy s více jak dvěma desítkami bytů.

Pokud mezi priority současného vedení města nepatřilo bydlení v Chlumci nad Cidlinou, Kladrub, Lučic a Pamětníku, je potřeba se postarat o změnu a pomoc tím nejen mladým a seniorům, ale všem, kteří se rozhodnou v našem městě zakotvit.

PRO BYDLENÍ NEHLEDEJME MOŽNOSTI, NABÍDNĚME POZEMKY!

 

 NEZÁVISLÍ CHLUMEC NAD CIDLINOU

 Pavel Hampl

Komentáře Facebook