LAS VEGAS v Chlumci nad Cidlinou 50m od areálu základní školy

Ano hned vedle základní školy, v místě, kde každý den do školy a ze školy projdou téměř všechny děti, jsou nyní nově hned tři herny a to včetně té právě otevřené. To, že děti vidí každý den kouřící (většinou i podnapilé) hráče postávající před hernou, je opravdu otřesné a nemluvě o tom, že určitě každé dítě zajímá co se děje za zavřenými dveřmi se zalepenými výlohami. Toto počínání nás dospělých, kterým jako bychom říkali dětem, že hazard je normální, nelze vnímat jinak než jako selhání ve výchově mládeže.  Dovoluji si s politováním tvrdit, že Chlumec n. C. je opravdu v tomto unikátem.

Je s podivem, že v době kdy je trend malých měst se zbavit heren úplně, nebo jejich počet regulovat (regulovat – myšleno snižovat), se naše město Chlumec nad Cidlinou vydalo přesně opačným směrem. Je mi líto, že zastupitelé, jež měli v minulém volebním období regulaci hazardu zařazenou mezi priority, zklamali své voliče. A to i přes účinnou zbraň, kterou stát obcím poskytl v podobě Zákona o hazardních hrách (Zákon č. 186/2016 Sb). Vzhledem k tvorbě zákona již od roku 2014 měly všechny obce,  jenž to myslely s regulací hazardu vážně, dostatek času se na tento zákon připravit. A většina okolních obcí právě tuto účinnou zbraň využila a začala aktivně omezovat a vytlačovat herny, jež se v obcích nacházejí. A to i za cenu ztráty příjmů z hazardu do obecní pokladny. Financovat projekty města z hazardu pro blaho jedněch za cenu strádání druhých i já vnímám jako nesmyslnou cestu do pekel. A to především jde-li o sociální potřeby zkrachovalých hráčů z heren a jejich rodin.

Ačkoli se státu svými nedávnými restrikcemi podařilo snížit počet heren a snad se podaří i díky povinným registracím hráčů zamezit zneužívání sociálních dávek, nelze nečině čekat, jak tento stav dopadne a zda i u nás nějaká herna nezkrachuje. Pokud totiž nechceme zůstat posledním městem v regionu, kam se budou gambleři sjíždět, je potřeba neprodleně přijmout opatření, která zabrání takovému stavu. Netřeba zdůrazňovat, že herny přitahují i kriminální živly, o které ve městě snad nikdo nestojí.

Věřím, že pokud by vznikla eventuelní mezera v oblasti nonstop podniků, kam lze po 22.00 zajít na kávu, bude rychle nahrazena některým z provozovatelů pohostinství (před eskalací heren v Chlumci nad Cidlinou takové podniky byly).

Alibistická tvrzení, že bez peněz z hazardu by nebylo na sport a volnočasové aktivity, se doufám stanou minulostí a to zejména i díky lepšímu přerozdělování financí státu obcím v rámci RUD. Jsou města, kde již herny nejsou a taky to jde.

  Za  Nezávislí Chlumec nad Cidlinou

Pavel Hampl

Komentáře Facebook